دات نت نیوک
X

یکی از دغدغه های مهم و همیشگی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بحث خوردگی و فرسودگی است که در هر قسمتی نظیر لوله ها و اتصالات، مخازن مختلف حاوی مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی، کمپرسور ها، توربین ها، بویلر ها، پمپ ها، فیلتر ها، درام ها، سطوح کوره ها، حوضچه ها، برج های خنک سازی، مبدل های حرارتی، کف و دیواره ی سالن های تولید و انبار، مخازن تحت فشار، ابزارآلات و ماشین آلات و… می تواند خسارت های زیادی را به سیستم تحمیل کند.

این خوردگی ها می تواند از خوردگی های ساده و یک نواخت تا خوردگی های حفره ای، سایشی، گالوانیک، شیاری، خوردگی در زیر عایق ها، حملات هیدروژنی، SCC، خزش و خستگی در دما و فشار بالا، خوردگی اتمسفری و تردی در دماهای پایین و… متغیر باشد.

بر طبق گزارش ها مجموع هزینه های خوردگی در کشورهای مختلف بین ۳ تا ۵ درصد درآمد ناخالص ملی برآورد می شود. باید در نظر داشت که میزان خسارت های غیر مستقیم ناشی از خوردگی می تواند بسیار بالاتر از تاثیرات مستقیم آن باشد. به خصوص در مواردی که مواد سمی و خطرناک مطرح هستند که لطمات آن ها به سلامت عمومی بسیار طولانی مدت و بسیار سنگین و عموما جبران ناپذیر است.

این موضوع به خصوص در مناطق مرطوب نظیر مناطق جنوبی کشور که تابش نور خورشید بسیار شدید است و بخشی از تجهیزات نیز در معرض آب شور قرار دارند، خود را بیش تر نشان می دهد.

چرا که پوشش هایی نظیر پلی یورتان و اپوکسی نمی توانند در چنین محیط هایی دوام زیادی داشته باشند. بررسی ها نشان داده است که عدم انتخاب مناسب رنگ باعث می شود مشکلاتی نظیر تاول زدگی و عدم چسبندگی به زیرلایه، پوسته شدن، ورقه شدن، زنگ زدگی نقطه ای، ترک های زیرسطحی (موترک)، ترک های عمیق، ترک های بزرگ، تغییر رنگ دادن، چین و چروک، جدایش بین لایه ها، گچی شدن، گردی شدن، خوردگی در محل های جوش کاری شده، فعالیت میکروارگانیسم ها، شره کردن رنگ، پاشش خشک و… به وجود بیاید که تمامی این معایب منجر به خوردگی اتصالا و تجهیزات شده و عمر مفید آن ها را کاهش می دهد. لذا وجود پوششی نوین و با کیفیت از اولویت های این صنعت محسوب می شود.

استفاده از پلی اوره در پوشش دهی سیستم های لوله کشی شرکت های نفتی بزرگ دنیا نظیر شرکت ملی نفت چین (CNPC) انجام شده است. پوشش های پلی اوره سرد گرید های ۲۰۶۰ و ۲۰۷۰ انتخابی مناسب و به صرفه برای استفاده به عنوان پوشش انواع تجهیزات پتروشیمیایی و نفتی شامل پالایشگاه ها، لوله‌ها و تانکرها، ایستگاه های گاز، دکل های حفاری خشکی و دریایی، سکوهای نفتی، کپسوله کردن خطوط لوله، مخازن و… محسوب می شوند. با توجه به اهمیت کم ظاهر سطوح در برخی از بخش های صنعت نفت و پتروشیمی، می توان از پلی اوره به طور بهینه استفاده کرد. همچنین در مواردی که تنش های محیطی وارده بالا باشند، استفاده از پلی اوره ی گرم پیشنهاد می شود.

 

از جمله مزایای پلی اوره عبارتند از

 • سرعت اجرایی بالا و غیر قابل رقابت
 • عدم حساسیت به رطوبت
 • عدم تولید گاز، ایجاد تاول، حباب، کف و نقص های ظاهری نظیر نوک سوزنی شدن
 • زمان واکنش بسیار کم بدون نیاز به کاتالیست
 • خشک شدن بسیار سریع به منظور کنترل زمان ساخت و افزایش بهره وری در پروژه ها
 • پوشش کاملا جامد و بدون بو، حلال و مواد آلی فرار و عدم تاثیر منفی بر آب (دوست دار محیط زیست)
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و گرد و غبار
 • مقاومت دمایی بالا
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت
 • مقاومت بی نظیر در برابر سایش
 • سختی سطحی بالا و مقاوم در برابر خراش

Post a Comment